Online Chocolate Tasting | Online Chocolade proeverij | Online Schokoladeverkostung

naar het Nederlands

Online Chocolate Tasting

Do you love chocolate? Wherever you are in the world this is the tasting for you! An online chocolate tasting which you can do just at home!

Supported by professional guidance and a tasting tool, you will taste delicious white, milk and dark chocolate bars with high class ingrediënts. Furthermore you will learn all kind of aspects about tasting and more specific the taste of chocolate. The tasting will take about one – one and a half hour.

6 different chocolate bars will be send to you in advance. Together with the chocolate we will send you matching tables which can be used as a tool.

For the tasting we will use Zoom for which you don’t need an account. A link will be send before the tasting which will give you access to the digital platform.

The price is:
115 (the Netherlands) 120 (European Union) 140 (rest of the world) euros for a tasting with 1 or 2 persons.
120 (the Netherlands) 125 (European Union) 145 (rest of the world) euros for a tasting with 3 of 4 persons.
155 (the Netherlands) 160 (European Union) 180 (rest of the world) euros for a tasting with 5 of 6 persons.
160 (the Netherlands) 165 (European Union) 185 (rest of the world) euros for a tasting with 7 of 8 (=max) persons.
Prices are one (for up to 4 persons) or two (5 until 8 persons) tasting-packages + 21% vat inclusive. The participants could be at different addresses. In this case an extra tasting-package will be sent to the other address. The costs for an extra package is 25 euros for the Netherlands, 30 euros inside the EU and 50 euros outside the EU. We only take reservations for whole tastings, so preferable there’s one person who will be the point of contact. Reservations must be made some time in advance depending on where you live (for delivering the package in time).

The tastings will be given every Thursday, Friday, Saturday or Sunday. We will have a look which time of the day is most suitable depending on where you live. If you think of another date please let us know at the same email address: this depends on our chocolate making planning.

For more information about who we are and what we do please take a look here.

Sign up for the tasting or ask a question at: info@kk-chocoladeatelier.nl
You will get a response as soon as possible.
Hope to see you soon!

Dieser Online Schokoladeverkostung wird auch auf Deutsch angeboten. Bei dieser deutschsprachige Schokoladeverkostung sind alle Begleitende Materialien und Videos auf Englisch.

 

Online Chocolade proeverij

Hou je van chocolade dan is dit een heerlijke proeverij die je vanuit je huis kan doen!

Onder professionele begeleiding en met behulp van een proef-tool ga je verschillende soorten witte, melk en pure chocolade repen proeven. Verder leer je over allerlei aspecten rondom de smaak van chocolade. De proeverij duurt ongeveer één-anderhalf uur.

De chocolade wordt vooraf toegstuurd. Samen met de chocolade sturen we de informatie rondom de proeverij en de proef-tool die we bij de proeverij gaan gebruken.

We doen de proeverij in Zoom. Je hoeft daarvoor geen account te hebben. Je krijgt voor aanvang een link die je toegang geeft tot de digitale omgeving die we voor de proeverij zullen gebruiken.


De prijs is:
115 (Nederland) 120 (EU) 140 (rest van de wereld) euro voor de proeverij met 1 of 2 personen.
120 (Nederland) 125 (EU) 145 (rest van de wereld) euro voor de proeverij met 3 of 4 personen.
155 (Nederland) 160 (EU) 180 (rest van de wereld) euro voor de proeverij met 5 of 6 personen.
160 (Nederland) 165 (EU) 185 (rest van de wereld) euro voor de proeverij met 7 of 8 (=max) personen.
Prijzen zijn inclusief levering van één (tot 4 personen) of twee (5 t/m 8 personen) proeverij-pakketten en inclusief 21% btw. De deelnemers kunnen zich ook op meerdere adressen bevinden, in dat geval wordt een extra proeverij-pakket naar het andere adres gezonden waarvoor de kosten 25 euro zijn in Nederland en 30 euro in de rest van Europa. We nemen alleen hele proeverijen aan en staan daarbij graag in verbinding met één contactpersoon. Reservering is het liefst enige tijd van te voren om de post de tijd te geven het pakket te bezorgen

De proeverijen worden op donderdag, vrijdag, zaterdag en zondag gegeven en beginnen om 15.30.
Daarnaast is er de mogelijkheid een afspraak te maken op een ander tijdstip afhankelijk van de productieplanning (je kunt via het zelfde emailadres hiernaar informeren).

Geef je op of stel je vraag via emailadres: info@kk-chocoladeatelier.nl  Je krijgt dan zo spoedig mogelijk een berichtje van ons. Hopelijk tot ziens!

Dieser Online Schokoladeverkostung wird auch auf Deutsch angeboten. Bei dieser deutschsprachige Schokoladeverkostung sind alle Begleitende Materialien und Videos auf Englisch.